Simon Tourist

Nabízíme Vám kvalitní zájezdy už 34 let

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace

Portugalsko

Podkategorie:

Hledání

     

Seznam zájezdů

Zobrazen 1. – 3. z 3 zájezdů

Doporučujeme

Doporučujeme

ZÁKLADNÍ ÚDAJE

Portugalsko (Portugalská republika) je evropský stát nacházející se na jihozápadě Evropy, v západní části Pyrenejského poloostrova. Jeho břehy omývá jihozápadně Atlantický oceán a na východě sousedí se Španělskem (jedna z nejstarších hranic v Evropě). K Portugalsku náleží souostroví Azory a Madeira. Rozloha Portugalska je 92.082km2. Počet obyvatel byl v roce 2011 - 10,5 milionů, což je srovnatelné s ČR. Zhruba čtvrt milionu obyvatel tvoří národnostní menšiny, především přistěhovalci z afrických zemí. Portugalci jsou většinově vyznavači římského katolicismu. Hlavním městem je Lisabon (cca 2,5 milionu obyvatel). Portugalsko je především exportérem textilu, korku, portského vína, sardinek a pryskyřice.

Vlajka_Portugalska

 

 

 

 

Hlavní město:              Lisabon

Rozloha:                        92 391 km² z toho 0,48% vodní plochy

Nejvyšší bod:              Ponta do Pico (2351 m n. m.)

Počet obyvatel:          10 708 692 (2009)

Hustota zalidnění:     114 ob./km²

Jazyk:                          portugalština

Státní zřízení:             poloprezidentská republika

Měna:                           Euro (EUR)

MPZ:                             P

Telefonní předvolba: +351

Více informací:           http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/portugalsko/

 

GEOGRAFIE

Severní, střední a východní Portugalsko pokrývají horská pásma Serra de Nogueira, Serra do Gerez, Serra de Marão, Serra da Estrela (dosahuje téměř 2000 m n. m.), Serra de São Mamede a jižní pahorkatina Alentejo. V jihozápadním cípu vystupuje Serra de Monchique. Západní a jižní část tvoří nížiny se strmým skalnatým pobřežím. Souostroví Madeira a Azorské ostrovy jsou sopečného původu a je zde také větší riziko zemětřesení. Podobnou seizmicky aktivní oblastí je i Lisabonský záliv. Nejvýznamnějšími řekami jsou Tejo, Douro a Guadiana, na nichž je vybudováno velké množství kaskádových přehrad.

PODNEBÍ

Podnebí je příjemné, dlouhá a horká léta a naopak mírné zimy. Zatímco sever je vlhčí a studenější, jih Je suchý a subtropický. Na pobřeží Atlantiku jsou rozdíly v teplotách během roku vyrovnanější, ale v zimě je více srážek. Průměrná letní teplota ve vnitrozemí je asi o 5 °C vyšší než na pobřeží, kde dosahuje okolo 25 °C. Poznávací zájezdy je obecně vhodnější uskutečňovat v době mimo hlavní sezónu, kdy je nejen znatelná menší frekvence návštěvnosti památek a nižší obsazenost ubytovacích zařízení, ale přináší i další cenová zvýhodnění (vstupy) a především příjemnou teplotu. V letních měsících v Portugalsku nejvyšší teploty přesahují 30 °C. Ideální dobou pro návštěvu je tedy období duben–květen a září–říjen.

FAUNA/FLORA

Na severu se daří rostlinstvu evropskému typu, na jihu se přizpůsobilo středomořskému klimatu. Téměř polovina rozlohy je zalesněna, vegetace deštivého severu zahrnuje dubové, bukové a kaštanové lesy, oleandry apinie. Na horských svazích je rozšířen eukalyptus, který je využíván pro své léčivé účinky.

Ve střední části země kopcovitá krajina přechází ve step porostlou křovinami, olivovníky a přísně chráněným korkovým dubem, země zajišťuje 50 % světové produkce korku. Vinná réva se pěstuje po celé zemi. Jižní vegetace je typická citrusovníky, mandlovníky, banánovníky a fíkovníky. Po zadu nezůstává ani exotická květena jako orchideje, ibišky, aloe a magnolie.

MĚSTA

Lisabon je centrem třímiliónové metropolitní oblasti Região de Lisboa a od 12. století je hlavním městem Portugalska. Je kulturním, dopravním a především ekonomickým centrem země (je jedinou oblastí Portugalska s HDP nad průměrem EU). Střediskem metropolitní oblasti s 1,5 milióny obyvatel je Porto, které čítá 240 000 obyvatel a je důležitým severoportugalským přístavem v ústí řeky Douro. Mezi další velká města patří Braga (sídlo arcibiskupství a náboženské středisko) a Guimarães. Ve středním Portugalsku pak Coimbra (sídlo nejstarší portugalské univerzity), v Alenteju historická Évora a na jižním pobřeží Faro. Hlavním a největším městem Madeiry je Funchal. Významná města na Azorech jsou Ponta Delgada (ostrov São Miguel), Angra do Heroísmo (ostrov Terceira) a Horta (ostrov Faial).

 

PRAKTICÉ INFORMACE

VÍZA

Portugalsko patří do Evropské unie a Schengenského prostoru, víza nejsou pro vstup do země potřeba, stačí pas či občanský průkaz. Dobu pobytu delší než 3 měsíce je nutné nahlásit na příslušném obecním úřadě. Od roku 2006 už není nutné ani pracovní povolení.

OČKOVÁNÍ

Očkování není pro návštěvu Portugalska potřeba. Pokud ale rádi cestujete, nikde se vám rozhodně neztratí být očkováni proti hepatitidě A a B a přeočkováni na tetanus. Občas bývá doporučováno také očkování proti vzteklině. Volně se pohybujících psů je v Portugalsku opravdu dost, ale většinou jsou mírumilovní, přesto se nedoporučuje na ně sahat či je krmit.

ELEKTŘINA

Jak elektrické zásuvky, tak i síťové napětí je stejné jako u nás (220 V).

TELEFONOVÁNÍ/INTERNET

Předvolba z ČR do Portugalska je +351. Celkem výhodné jsou i telefonní automaty, pořídíte-li si telefonní kartu. Je k sehnání na poště, v trafikách či Telecom prodejnách. Internetové kavárny jsou rozšířené i v menších městech a jsou poměrně levné (cca 2 EUR/h). V mnoha restauracích a kavárnách můžete zdarma využít wi-fi, zárukou je vždy KFC a McDonald. Připojíte se také v informačních centrech a v hotelech na recepcích.

ČAS

O hodinu méně než v ČR.

BEZPEČNOST

Portugalsko je bezpečnou zemí,  přesto buďte obezřetní a pozor si dávejte nejen v určitých městských čtvrtích, parcích a jiných odlehlých místech (Lisabon - např. Bairro Alto, Alfama, Cais do Sodré). Množí se případy kapesních krádeží v městské hromadné dopravě, na plážích, v klubech a jiných přelidněných místech. V případě potíží volejte tísňovou linku 112.

LÉKAŘSKÁ PÉČE

Státní zdravotnická zařízení mají nižší úroveň zdravotní péče než u nás. Soukromé ordinace jsou srovnatelné, ale drahé. S menšími zdravotními potížemi není nutné jít přímo k lékaři, v lékárnách se vydává i řada léků, které jsou u nás na předpis.

ZASTUPITELSKÝ ÚŘAD

Velvyslanectví České republiky v Portugalsku - Lisabon

Embaixada da República Checa

Rua Pero de Alenquer, 14, Lisboa 1400-294

Telefon: 00351/21/3010487, sekretariát 00351/21/3001014 nebo 00351/21/3001012

E-mail: czechembassylisbon@gmail.com

Provozní hodiny: pondělí–pátek 8:00–16:30

Úřední hodiny pro veřejnost: pondělí–pátek 9:00–12:00

 

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

TOMAR - bývalé hlavní sídlo náboženského a vojenského řádů Templářů (nebo také Kristova řádu). Tento po staletí mocný a bohatý rytířský řád financoval mj. i zámořské objevy. Bývalé bohatství našlo svůj odraz i v bývalé rezidenci velmistrů řádu – Convento de Cristo. Upozornit je třeba na 16-bokou Charolu – dominantní kostel zvláštního tvaru má uvnitř kruhovou loď s vysokým 8-bokým oltářem a s nádhernými dveřmi ve španělském platereskním stylu. Na mnoha pohledech po celém Portugalsku pak uvidíte fantastické okno v manuelském stylu (na západní straně kapitulního shromaždiště). Je dílem architekta Dioga da Arruda, jenž spolu se svým bratrem postavil i lisabonskou Belémskou věž.

 

BATALHA

architektonický klenot chráněný UNESCO. Už název napovídá, že tento klášter vznikl na paměť důležitého vítězství nad silnějším španělským vojskem v roce (bitva u Aljubarroty r. 1385). Jan I. z Avisu tak splnil svůj slib Panně Marii a dnes tu má náhrobek on i jeho žena a děti (včetně Jindřicha Mořeplavce). Velkolepé zdobené věžičky, římsy, pilíře, balustrády a dekorativní okna v plaménkovém a gotickém stylu charakterizují exteriér. Vysoká hlavní loď s gotickou klenbou je důstojně jednoduchá, zato nádherně a složitě zdobený je ambit v manuelském stylu. Podobně vynalézavé ornamenty najdete v tzv. Nedokončených kaplích.

ALCOBACA

klášter Santa Maria de Alcobaça je další skvělou ukázkou středověké architektury. Podobně jako Batalha vznikl jako dík za vítězství v bitvě. Tentokrát potom, co 1. portugalský král Afonso Henriques porazil v roce 1147 Maury. Klášter věnoval řádu cisterciáků spolu s okolními pozemky. Jde o jeden z nejlepších příkladů jednoduché, ale monumentální cisterciácké gotiky. Hlavní loď je dlouhá 106 metrů (!), ale přitom široká jen 23 metrů, s pilíři a sloupy. K vidění jsou mj. krásně zdobené náhrobky krále Pedra a jeho milenky, obrovská kuchyň a jídelna mnichů, Místnost králů se sochami téměř všech panovníků země, a nádherný ambit, který má dvě patra – spodní gotické a vrchní typicky manuelské.

FÁTIMA

jedno z nejdůležitějších poutních míst katolického světa. Každý rok sem zavítají 4 miliony poutníků a Fátima tak soupeří v popularitě s Lourdami. Podnětem pro bylo zjevení Panny Marie třem malým dětem 13. května 1917. Panna Marie údajně oznámila desetileté dívce Lucíi, že se objeví každý měsíc v dalších šesti měsících. Zpráva se rozšířila a 13. října se shromáždilo 70 000 lidí. Potom se událo něco, co bylo popsáno jako „Zázrak slunce“. Nejprve intenzivní sluneční paprsky, následně zázračné vyléčení nemocí mnoha přihlížejích. Dnes je zážitkem sledovat někdy neuvěřitelnou zbožnost poutníků, kteří často lezou po gigantickém náměstí po kolenou. Ve velké bazilice se koná 8 mší denně. Kaple zjevení stojí na místě, kde se Panna objevila, a je přeplněná obětními dary jako květiny a svíčky.

COIMBRA

živé město s nejstarší a dodnes nejprestižnější portugalskou univerzitou. Už v roce 1290 ji založil král Dinis. Více než 100 let byla také Coimbra hlavním městem království, než ji nahradil Lisabon. Dnes je tu univerzita stále centrem dění, i když rozsahem je už menší než lisabonská. K vidění je ale i celá řada dalších památek. Jsou tu dvě katedrály, stará a nová, přičemž ta první je téměř čistě románskou stavbou, s minimálními zásahy pozdějších dob. Protože byla postavena ve 12. století, kdy ještě hrozily nájezdy Maurů, připomíná trochu pevnostní architekturu. Dodnes se zachovala stará maurská městská brána – Arco de Almedina. Budovy staré univerzity, naplněné kulturními poklady ze 16.–18. století, jsou seskupeny kolem malého nádvoří, kde je nejvýraznější hodinová věž. Jednou z možností je také překročit řeku Mondego a navštívit Portugal dos Pequenitos, park se všemi významnými portugalskými stavbami. Tedy jejich zmenšenými replikami… Pokud vám ovšem nevadí, že areál je trošku „disneylandovského“ typu.

BRAGA

jedno z nejstarších portugalských sídel a bezpochyby hlavní náboženské centrum. Od 11. do 18. století tu sídlilo arcibiskupství, které si činilo nárok na svrchovanost nad celým královstvím a dokonce i nad celým Španělskem. Proto Braga překypuje kostely, ovšem jen nestarší katedrála v zemi (stavba začala r. 1070) unikla rozsáhlým barokním přestavbám. Jde o nesouvislý komplex kaplí a místností románského, gotického či barokního stylu. Nejzajímavější jsou zdobné věžičky a střecha v manuelském stylu. Stojí za to navštívit i tesouro (poklad), sbírku uměleckých předmětů, včetně kříže, který byl použit při první mši v nově objevené Brazílii. Náhrobek tu mají rodiče prvního portugalského krále, Afonsa Henriquese.

BOM JESUS DO MONTE

významné poutní místo nedaleko Bragy. Neoklasický kostel dokončený roku 1811 vévodí zalesněnému vršku a nabízí krásné pohledy na okolní krajinu. Vede k němu série schodišť se sochami a kapličkami, pocházející z různých desetiletí 18. století. Davy poutníků vycházejí dlouhé schodiště nejen po svých, ale někdy i po kolenou.

GUIMARAES

je oprávněně označován za kolébku země. V roce 1110 se tu narodil první portugalský král, Afonso Henriques, a o 20 let později odtud zahájil reconquistu - znovudobývání ztracených území na Maurech. Guimarães byl prvním sídlem panovníka, než se hlavním městem stala Coimbra. Na vršku stojí hrad, který dal postavit na přelomu 11. a 12. století otec Afonsa, Jindřich Burgundský. Vystoupit můžete až k věži Torre de Menagem s pěknými výhledy. Ruina hradu je vzhledem ke svému stáří celkem v dobrém stavu. O kousek dál je malý kostel, kde byl Afonso Henriques údajně pokřtěn. Další v řadě je Vévodský palác už z 15. století - dnes je v něm muzeum. Dole v centru tohoto univerzitního města je ještě několik dalších kostelů a jiných památek. Guimarães leží na úpatí 617 metrů vysokého, zalesněného vršku Penha, na nějž se dá vyjet lanovkou.

PORTO

má na rozdíl od elegantního Lisabonu pověst upracovaného průmyslového a obchodního centra (Porto znamená přístav). Přitom ale čtvrť Ribeira na nábřeží řeky Douro byla nedávno zařazena na seznam UNESCO. Je oknem do minulosti Porta a uchovává si i něco z rybářské atmosféry. Po mostu Ludvíka I., na němž poznáte, že ho navrhl Gustave Eifel, se dostanete do Vila Nova de Gaia. Právě zde se nachází vinné sklípky, tady zraje proslulé portské víno. Bylo tomu tak po staletí. Dnešní centrum Porta je na druhé straně, postavené na žulové skále. Prohlédnout si tu můžete náměstí, připomínající naše Václavské, 76 metrů vysokou barokní věž Torre dos Clérigos s nádhernými výhledy na město i řeku, nádraží São Bento s typickými azulejos (obrazy na dlaždičkách), a také katedrálu.

ÓBIDOS

středověké městečko s téměř zcela zachovanými hradbami. Projít se můžete jak přímo po hradbách, tak po uličkách dlážděných „kočičími hlavami“ a lemovaných bílými domky. Není divu, že si Óbidos při své návštěvě v roce 1228 zamilovala královna Isabela a dostala ho pak od manžela jako svatební dar. Byla tím založena tradice, pokračující až do 19. století. Z dálky je vidět také akvadukt ze 16. století.

LISABON

hlavní město Portugalska na řece Tejo bylo dříve centrem rozsáhlého světového impéria. Jeho návštěvu rozdělíme na dvě části. Ráno se zastavíme ve čtvrti Belém, odkud kdysi vyplouval Vasco de Gama. Na oslavu jeho objevu, námořní cesty do Indie, dal král postavit skvělý klášter Jeronymitů v manuelském stylu. Ve stejné době vznikla i strážní Belémská věž, snad nejfotografovanější monument v zemi. Naopak, nabubřelý Památník objevitelům vznikl až za diktátora Salazara v 60. letech. Poté pokračujeme do samotného městského centra. Vévodí mu hrad sv. Jiří s krásnými pohledy na celé město i na řeku. Ve staré maurské čtvrti Alfama se můžete projít úzkými, nepravidelnými uličkami. Čtvrť Baixa, skutečný střed Lisabonu, byla naopak celá barokně vystavěna po silném zemětřesení (1755) a je charakterizována širokými obchodními bulváry.

SINTRA

bývalé královské letní sídlo na úpatí pohoří Serra de Sintra. Prvořadými památkami jsou hlavně dva paláce. Národní palác Sintra se dvěma obřími kónickými komíny je maurského původu, byl však výrazně přestavěn králem Janem I. na poč. 15. století. Zřejmě nikde jinde není k vidění taková kolekce azulejos – nástěnných malovaných dlaždiček, ale prohlídka královských pokojů zahrnuje i spoustu dalších zajímavostí a uměleckých děl. K paláci Pena musíte vystoupat dost vysoko na kopec, ale odměnou vám budou skvělé výhledy a prohlídka velmi bizarní budovy. Pruský architekt vytvořil v 19. století výstřední „romantickou“ stavbu v jakémsi bavorko – manuelském stylu s bohatým zdobením, věžičkami, cimbuřími aj. Neměně zajímavý je interiér, ponechaný tak, jak ho opustila královská rodina po zrušení monarchie v roce 1910 (Eiffelem navržený nábytek, nevázaná sbírka aktů, porcelán…). Nedaleko paláce se nachází ruiny starého maurského hradu, které by také bylo škoda při prohlídce vynechat.

MAFRA

palác Mafra je monumentální komplex paláce a kláštera s kostelem v Mafře v Portugalsku, cca 40 km severně od hlavního města Lisabonu. Postaven byl v letech 1717-1730 v barokním a klasicistním italském stylu na příkaz krále Jana V. Palác je jednou z nejokázalejších portugalských barokních staveb. Palácový komplex tvoří šest symetricky rozmístěných budov, dvě věže a centrální bazilika, zasvěcená Panně Marii a sv. Antonínovi.

Palác je největší královskou rezidencí v Portugalsku a jednou z největších staveb v Evropě vybudovaných v 18. století. Sloužil rovněž jako klášter františkánů (ke klášteru náleži impozantní knihovna s 40.000 tituly). Komplex měl být portugalským protějškem madridského Escorialu. Po pádu monarchie 5. října 1910 vzniklo v paláci muzeum.

MYS CABO DA ROCA

se pyšní oficiálním titulem nejzápadnější pevninský bod Portugalska i celé kontinentální Evropy. Tato skutečnost byla známa již starověkým Římanům, kteří místo nazývali „Promontorium Magnum“. Básník Luís de Camões o Cabo da Roca říká, že je to místo „...kde končí země a začíná moře...“. Návštěva mysu je dnes oblíbená turistická atrakce, na důkaz pobytu zde si můžete zakoupit jeden z mnoha suvenýrů či přímo certifikát jako doklad vaší návštěvy. Souřadnice mysu Roca - 38°47′ s. š., 9°30′ z. d. - jsou vytesány na památníku na útesu vypínajícím se přibližně 140 m nad hladinou Atlantického oceánu. Stojí tu také dodnes funkční maják.